SESAR līdzfinansētā projektā izstrādātas efektīvākas procedūras, lai samazinātu izmešu daudzumu, degvielas patēriņu, trokšņu līmeni un uzlabotu efektivitāti.

Rīga. 30.09.2014

Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic kopā ar konsorcija partneriem AirbusProSky un Latvijas gaisa satiksme (LGS) pabeiguši AMBER projektu, kas realizēts ar AIRE (Atlantijas sadarbspējas iniciatīva, lai samazinātu emisiju daudzumu (Atlantic Interoperability Initiative to Reduce Emissions)) palīdzību.

2013.gadā uzsāktais AMBER projekts ļāva nodrošināt Eiropā pirmos zaļos lidojumus ar turbopropelleru lidmašīnām. AMBER projektā ielikti stabili pamati jaunām ielidošanas procedūrām lidostā Rīga, saīsinot lidojumu maršrutus, uzlabojot lidojumu trajektorijas, lai izvairītos no blīvi apdzīvotām vietām un samazinātu trokšņa ietekmi uz iedzīvotājiem, kā arī samazinot degvielas patēriņu un izmešu daudzumu. Projektā izmantotas Rīgā ieviestas ielidošanas procedūras, kurās tiek izmantoti satelīti un kuras piemērotas modernajām Bombardier Q400 Next Gen turbopropelleru lidmašīnām, tādējādi nodrošinot ekoloģiski tīrākus, zaļākus lidojumus.

Galvenais projekta AMBER (Arrival Modernization for Better Efficiency in Riga) mērķis bija izstrādāt jaunas ielidošanas procedūras Starptautiskajā lidostā Rīga, samazināt CO2 izmešus un trokšņa līmeni lidostā un tās tuvumā, it īpaši tūristu iecienītajā Jūrmalā. Jaunā trajektorija skrejceļa virzienā ir līdz pat par 30 jūras jūdzēm īsāka nekā līdz šim izmantotā, un uz katru Q400 lidojumu CO2 izmešu daudzums tiek samazināts par līdz pat 300 kg. Attīstoties pilnībā, zaļie lidojumi airBaltic samazinās CO2 izmešu daudzumu līdz pat 5 000 000 kg gadā.

„Jaunās zaļās procedūras, kas ieviestas un pārbaudītas ar Bombardier Q400 Next Gen turbopropelleru lidmašīnām, varēs izmantot ne tikai airBaltic, bet jebkura aviokompānija, kas lido uz Rīgu ar atbilstošām lidmašīnām un aprīkojumu. Šīs procedūras būs piemērotas arī mūsu jaunajām ekonomiskajām Bombardier CSeries lidmašīnām, kuras mēs ieviesīsim ekspluatācijā 2015. gadā, tādējādi nodrošinot vēl vairāk priekšrocību to izmantošanā,” stāsta kapteinis Pauls Cālītis, airBaltic viceprezidents lidojumu vadības jautājumos.

AMBER projektu īstenoja airBaltic, sadarbībā ar Airbus ProSky, kas specializējas mūsdienīgu lidojumu risinājumos un Latvijas aeronavigācijas pakalpojumu sniedzēju LGS. Projekta līdzfinansētājs ir SESAR — Singe European Sky gaisa satiksmes vadības izpētes programma. Ar šo projektu SESAR varēs pierādīt, ka ir iespējams mainīt visu komerciālās aviācijas nozari, tai skaitā reģionālo pārvadājumu lidaparātus, un samazināt tās ietekmi uz apkārtējo vidi.